Nízkoenergetické montované domy

Montované domy v minulosti a dnes

Montované domy píšu svoju históriu od začiatku 20. storočia, kedy sa začínali v Severnej Amerike objavovať prvé spoločnosti, ktoré sa zaoberali stavbou montovaných domov. Medzi prvé európske krajiny, kam prenikla myšlienka montovaných domov patrí Veľká Británia, kde sa po druhej svetovej vojne vystavalo viac ako 150-tísic montovaných domov behom troch rokov. Práve rýchlosť stavby patrí k jednej z najväčších výhod týchto stavieb dodnes. Svoju renesanciu zažívajú aj stavby z dreva, takzvané drevodomy, ktoré sa rovnako môžu pochváliť rýchlou stavbou. Čo predstavuje pojem montovaný dom? Nie každý montovaný dom je automaticky aj nízkoenergetický. V súčasnosti možno domy rozdeliť do troch základných kategórií: tradičný dom, pasívny montovaný dom a nízkoenergetický montovaný dom. Klasifikácia domov vychádza zo sumárnej spotreby daného domu, ktorá sa uvádza v kW (kilo Wattoch) za určitú časovú jednotku. Montované domy vznikajú ako domy na kľúč, čo je jednou z ďalších výhod takéhoto typu stavby. Termín dom na kľúč znamená, že ste odbremenený od akýchkoľvek úkonov, ktoré sa týkajú stavby domu. Preto je najdôležitejšie vložiť svoju stavbu do rúk odborníkov, ktorí dokážu plniť vaše predstavy na realitu. Súčasťou stavby domu na kľúč je okrem samotnej stavby aj čiastočne vybavenie domu ako okná, dvere, dlažba, podlahy, sanitárne zariadenia a v niektorých prípadoch aj kuchynská linka. Pri odovzdávaní stavby teda dostanete kľúč od svojho domu, kam si už len doplníte ostatný nábytok podľa vlastného vkusu a môžete šťastne bývať.

Nizkoenergeticky dom Eco 117 b Ecostav Nízkoenergetické montované domy

Drevodom – alternatívna možnosť bývania

Jednou s možností pohodlného bývania je čoraz modernejší drevodom, ktorý bol v minulosti podceňovaný, no jeho popularita narastá. Drevodomy v súčasnosti v sebe ukrývajú izolačný systém, vďaka ktorému majú nízku spotrebu tepla na vykurovanie, a taktiež je možné jednoduchšie teplotu v priestoroch regulovať. Navyše pri stavbe drevodomu ide výlučne o suchú stavbu, čo je ďalším pozitívom. Rýchlo, nízkoenergeticky a spoľahlivo Rýchlo, nízkoenergeticky a spoľahlivo sú tri hlavné zásady, podľa ktorých sa spoločnosť Ecostav riadi. Naše stavby realizujeme so zreteľom na úsporu energií, s čím súvisí aj ochrana životného prostredia (napríklad drevodomy sú ekologicky takmer 100 percentne neškodné stavby), ale taktiež sa sústredíme na úsporu v peňaženkách našich klientov. Nízkoenergetický montovaný dom predstavuje investíciu, v mnohých prípadoch nižšiu ako v prípade klasického murovaného domu, ktorá má však zaručenú návratnosť. Len pre porovnanie – z klasických stavebných materiálov (staršie stavby) je úroveň spotreby 200 až 300kWh/m2, nízkoenergetický dom má spotrebu 15 až 50 kWh/m2. Výšku spotreby ovplyvňujú náklady na kúrenie, zohrievanie vody, pranie, celkové vnútorné vybavenie. Okrem toho výšku spotreby domu ovplyvňujú aj materiály použité pri výstavbe domu, jeho izolácie, tepelné mosty, spôsob odvetrávania a podobne.

Postavíme dom vašich snov

Veľkou devízou nízkoenergetických montovaných domov je aj fakt, že vám dokážeme s niekoľkoročnou zárukou garantovať kvalitu vašej stavby. Projektanti spoločnosti Ecostav sú pripravení poskytnúť vám poradenstvo ohľadom úradných záležitostí týkajúci sa stavby. Medzi naše ďalšie služby patria rozpočtové práce, kalkulácia stavieb a poradenská činnosť. Takže hoci svoj montovaný dom necháte na nás, stále budete mať stavbu plne pod kontrolou, nie len počas realizácie stavby, ale aj roky potom. Vaše rozhodnutie pre montovaný drevodom vám zaručí rýchle bývanie, bez starostí a navyše s nízkymi nákladmi na prevádzku.